Ar tikrai verta? Pratimas pokyčių link…

Daug rašoma knygų, blog post’ų, kalbama audioknygose ar podkastuose apie poreikį keistis – žmonėms, komandoms ir pačioms organizacijoms. Netikėtai, prieš daugiau nei metus, iš dangaus nukritus pandemijai – poreikis keistis (labiau gal prisitaikyti) ištiko vos ne kiekvieną iš mūsų (tikiuos stipriai neperdedu).

Yra viena ar dvi begalės pokyčių valdymų sistemų ir modelių, bet kai žvelgiu šiek tiek giliau (ir/ar atviriau) – nors ir turime daug planų įgyvendinti pokyčius, realiai jų įvyksta ne tiek ir daug. Čia truputuką į temą mintyse skamba Mamontovo kadais dainuotos eilutės “Tu nori keist pasaulį – keisk pirmiau save”.

Vykdant asmeninius, individualius pokyčius, dažna problema nėra motyvacijos ar supratimo trūkumas. Didysis iššūkis slypi po tuo, kad esame per daug užsiėmę (overcommit’inę) ar tiesiog norime praryti pokyčių dramblį vienu kąsniu. Ir dar nekramtę. Ir gaut rezultatą DABAR (ar net vakar). Pasirinkęs nedidelį žingsnelį – galiu ženkliai padidinti sėkmės tikimybę (apie tai ankstesniame įraše). Išsirinkęs tinkamą pokyčių sritį (apie vieną iš itin populiarių sąrašų – vėlesniuose įrašuose) ir susitelkęs ties ja, nors ir nedidelis pokytis – gali turėti įtaką kelioms mūsų gyvenimo sritims ir santykiams su kitais. Pvz. efektyvesnis įsiklausymas gali atverti galimybes geriau išgirsti žmonių poreikius ir lūkesčius, suprasti “tikrąsiuosius” iššūkius, didinti klientų pasitenkinimą ar visos komandos narių įsitraukimą.

Pratimas kurį visai nesenai atradau, padedąs suprasti ar pokyčiai yra to verti.

Tereikia savęs paklausti (ir atsakyti!!!) “Kai tapsiu geresnis (-ė) … aš .., “ ir išvardinti būsimas to pokyčio naudas.

Pvz. kai efektyviau klausysiuosi kitų:

  • turėsiu daugiau gerų idėjų iš jų,
  • „nekišiu” ant viršaus savo idėjų ir taip kitų nedemotyvuosiu,
  • aplinkiniai jausdami mano didesnį dėmesį jausis su manimi geriau.

arba Kai išmoksiu geriau deleguoti darbus komandos nariams

  • nebedirbsiu kasdien iki 20val ir galėsiu daugiau laiko su artimaisiais,
  • turėsiu daugiau galimybių optimizuoti stringančius komandos procesus (a, b, c),
  • komandos nariai turės daugiau progų realizuoti savo įgūdžius, bei atrasti naujus ir bus labiau įsitraukę,
  • komandos nariai iš arčiau susipažins su mano veikla – taip atrasiu konkrečius narius, kurie galėtų mane pavaduoti įvairiose situacijose.

Taip galiu pasidaryti sąrašą naudų kiekvienam pokyčiui, kurio siekiu (p.s. identiškai tai tinka ir komandai, ir didesnei organizacijos daliai).

Atlikus tai – galiausiai įvyks vienas iš dviejų dalykų. Arba:

  1. suprasiu, „TAIP, tai tikrai svarbu, ir aš turėčiau pradėti imtis šio pokyčio”, arba
  2. galiu pajusti, kad tai nėra taip prasminga ir tik išsigalvoju ar „pritempinėju” naudą.

Pirmuoju atveju – viskas aišku. Imam ir darom. Ir jei nutinka, kad arčiau antrasis atvejis – tai taip pat gerai, nes ką tik sužinojau, kad greičiausiai vis tiek nesieksiu šių pokyčių, todėl apie juos neverta nei galvoti.

Kiekvienas galim rasti savo sėkmės formulę, reik tik užsimerkt ir šiek tiek pagalvot…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *