Ar visiems reikia augti?

Būdamas koučingo specialistu, pastebėjau, kad nenorintys augti ir tobulėti – nei augs, nei tobulės. Kai nėra net menkiausio noro, neverta nei patarti, nei imtis mentorystės, konsultavimo ar to paties koučingo – deja tai neveiks. Kaip ir su tuo arkliu privestu prie vandens. Norės – atsigers, nenorės … oh well … Ir tiesa, netikiu, kad tai geras būdas siekiant ilgalaikių augimo pokyčių. Galimai suveiks  pradžioje, bet vėliau atsistatys viskas į savo vietas (čia ir tais atvejais, kai paliepsi tai padaryti kitam ar net sau pačiam). Tikėtina išgirsi dar ir žodžius, panašius į “gi sakiau, kad tai neveiks”. Taip atstumiama daugybė galimybių, kurios gali pasitaikyti kelyje.

Gal esi girdėjęs apie įgūdžių įsisavinimą, kai imamas automobilio pavyzdys? Kai tik pradedu, nemoku to ko net nežinau (akivaizdu).  Visą naują informaciją mėginu itin įdėmiai priimti ir vėliau sužinau, ir nors dar nemoku atlikti to ką žinau, bet įdėmiai apie tai galvodamas gilinu savo įgūdžius. Gavęs vairuotojo pažymėjimą pereinu į kitą pusę, kurioje jau ir žinau, ir įdėmiai galvoju apie tai. Pirmieji metai išmokus vairuoti ne vienam yra mėgavimosi vairavimu metai. Galiausiai, praėjus dešimtmečiui, įgūdis pereina į tą smegenų dalį, kur tiesiog darau (nežinau, kad žinau). Taip ir su vadovais, bei lyderiais. Kai kada, jie atsisako mokytis ir augti. Panašiai, kaip ir pavyzdy su vairavimu, vadovus galima skirstyti į keturias grupes

Žinantys, ką žino

Didelė dalis vadovų giliai įsitikinę, kad jie jau viską žino ir nesuka galvos, kad būtų galima dar ką nors išmokti. Taip, dalis gal akivaizdžiai to ir neparodo. Puikiai visi žinome ir suprantame, kad XXI a. tempas yra beprotiškas. Užduočių, tikslų, strategijų tiek daug, kad šiek tiek pristabdyti ir pamąstyti apie save – “prabanga”, kurią sau gali leisti tik “tie, kurie jau viską pasiekė”. Ir taip sukuriama amžina grandinė, ribojanti galimybes žengti į platesnius vandenius. Vadovavimas – gebėjimas kelti sau klausimus ir buvimas pasiruošusiu žengti į nepatogias situacijas išlaikant atvirumą naujiems požiūriams. Geriausi lyderiai žino, kad jie niekada nežinos pakankamai, kad sustotų mokytis.

Žinantys, ko nežino

Kita grupė, nesukanti galvos dėl to kad nežino. O kam? “Man gerai ir taip, jau dešimt metų taip vadovauju ir turiu pakankamai gerus rezultatus”. Taip rezultatai yra, ar jie optimalūs? Pakankami rezultatai – puiki gynyba nesiimti nieko naujo. Idomu tai, kad ši grupė gali išmokti daugiausiai per trumpiausią laiką – žinojimas ko imtis, gali tapti itin kryptingu judėjimu. Visgi normalu – reikia drąsos pripažinti, kad būdamas vadovu visko nežinai. Gi “ką mano komandos nariai apie mane pagalvos, jei kažko nežinau?”. Ir tuo pačiu, tai pirmasis žingsnis, startas link “saldžių mokslo vaisių”.

Nežinantys, kas žinoma aplinkiniams

Kai neišsikeliami tikslai, jie ir nepasiekiami. Taip ir su žiniomis, neklausiant savęs – nesimokoma. Sumaniausi lyderiai, kaip amžini studentai (gerąja prasme) – nuolat ieškantys ką būtų galima sužinoti ir išmokti, bei pritaikyti. Smalsumas čia raktas. Savimi pasitikintys ir smalsūs lyderiai meta sau iššūkius, kad atrastų skyles ar trūkumus savo jau turimose žiniose. Vien tam, kad galėtų juos užpildyti ir taip dar labiau sutvirtinti savo pozicijas. Vienas iš lyderystės bruožų – gebėjimas prašyti pagalbos. Aplinkiniai kolegos esantys toje pačioje profesinėje aplinkoje – gali būti patikimi šaltiniai naujoms žinioms. Taip, teks perlipti per save, tačiau šios žinios pasiekiamos ranka.

Nežinantys, kas ir kitiems nežinoma

Viena iš svarbių vadovo atsakomybių, sugebėti judėti pirmyn nežinomybės akivaizdoje. Nesusitaikius, kad teks judėti – ignoruojamos naujos galimybės. Naujos įžvalgos, tai tos pačios naujos žinios. Ieškoti naujų įžvalgų ir pastebėjimų – tai priimti ir suprasti, kad visko neįmanoma žinoti. 

Augimas turėtų būti tavo lyderystės sinonimas. Kaip nesibaigiantis procesas, įprotis besitęsiantis dieną iš dienos. Sėkmingiausi lyderiai senai suprato, kad sėkmė slypi naujuose atradimuose, bei naujose įžvalgose ir juos įsitraukė į savo veiklų arsenalą. Dabar kyla klausimas,  ar įsitrauksi ir tu?

•-•-•-•-•-•-•-•-•-•-•-•-•-•-•-•-•

Aš Marius, tarptautinės koučingo federacijos (ICF) narys, koučingo specialistas.

Įprastai dirbu su ką tik, pirmą kartą, tapusiais vadovais, jų transformacijoje iš specialisto į vadovą ar vadovais norinčiais žengti laiptelį aukštyn. Pačioje pokyčio kelionės pradžioje kyla daugiau klausimų, nei regis gauni atsakymų.  Pradžia gali būti varginanti patirtis…tačiau nebūtinai. Jei nori turėti lyderystės kelionės partnerį – kviečiu susisiekti ir išmėginti koučingą. Rezervuok intro užsiėmimo laiką čia.