Augti ties … riba

Dirbant su naujai ir šviežiai tapusiais vadovais, dažnai iškyla klausimas, o koks gi šiuolaikinės lyderės ar lyderio kasdienis gyvenimas? Kokie iššūkiai juos supa. Ar pakanka vien sprendimų priėmimo, motyvavimo, augimo, bendravimo, galų gale naujovių diegimo ir rizikavimo? Ar yra kas šiuos iššūkius vienija? Dažnai apie tai kalbėdamas naujasis vadovas ar vadovė jaučiasi šiek tiek nepatogiai, lyg žengę žingsnelį už savo įprastos komforto ribos. Būtent šis ribos peržengimas ir yra tai kas vienija lyderių iššūkius.

Labai patogu ir gal net malonu, naudotis tuo kas yra žinoma ir įprasta, bei būti iš anksto užtikrintu dėl aiškių rezultatų, be jokios rizikos. Ar pastebėjai, kaip kasdien aplanko tos pačios užduotys, kurioms atlikti priimi tuos pačius sprendimus, kad tiesą pasakius net nepagalvoji apie tai. Šių dienų lyderės ir lyderiai supranta, kad įprastoje komforto zonoje praktiškai nieko naujo neišmoks ir nesužinos. Veiklos proveržio, skatinančių įžvalgų bei naujos informacijos ar naujo požiūrio neatras.

Na kaip ir aišku. Ir kas iš to? Kas toliau, kas gali priartinti prie efektyvesnės lyderystės?

NEPAMIRŠK SAVĘS.

Tikrai taip. Lyderiai taip dažnai įsisuka į kitų challeng’inimą ir įgalinimą, kad pamiršta ir patys save. Kviečiu, kad pagalvotum, kas tau tai galėtų būti. Naujas ar kiek paglūdintas elgesio bruožas? O gal įgūdis?

DRĮSK MESTI IŠŠŪKĮ VIZIJAI.

Sunku įsivaizduoti organizaciją, be vizijos, veikiančią vien dėl … veikimo. Tačiau net ir esant vizijai, tai negarantuoja, kad ji paaiškinta ir suprasta visiems vienodai, ar net apskritai priimta. Neturėti vizijos, yra tas pats, kas sėst į automobilį ir tiesiog važiuoti kur akys mato. Kaip lyderis, ne tik pasidalink organizacijos viziją su komandos nariais, bet ir pats būk vienodame supratimo “puslapyje”. Pamąstyk, kaip galėtum pasitikrinti tai su komandos nariais? Jei pats nesijauti priėmęs ar priėmusi viziją – kas tau padėtų? Jei ir nedrąsu, pats kvestionuok viziją, kol jausiesi ją priėmęs. Ir …. nenustebk, jei pakeliui ji keisis.

MESK IŠŠŪKĮ IR ORGANIZACIJAI.

Pertvarkymai, pakoregavimai, reorganizavimai – būtini organizacijos kelyje, norint išlaikyti ją efektyvią. Regis jau senokai nebereikėjo apie tai kalbėti, regis visi buvom šią idėją priėmę, ir supratę kaip tai svarbu. Daug metų vyko įvairios skaitmeninės transformacijos – vienur greičiau, kitur lėčiau. Bet štai, 2020ieji patyrė staigiausią ir efektyviausią skaitmeninę transformaciją. Nenuostabu, kad buvo aukų (jų dar bus kokį dešimtmetį mažiausiai, kol hibridinis modelis taps tikrąją norma kaip ir “normalus darbas” ar darbas iš namų). Išgyveno ir prisitaikė tie, kurie nelaukė kol karantinas pasibaigs, o ėmė keistis ir priėmė naują kasdienybę. Manau, kad visų lygių vadovams 2020ieji, galėtų būti pavadinti kontrolės ir išankstinių nuomonių paleidimo metai. Ar matai savo veikloje procesų, susitikimų, veiksmų, kurie nepadeda? Gal net trukdo efektyviai veiklai. Paklausk ir kitų, “kodėl tai darome?, “kodėl kiekvieną savaitę niolika mūsų susitinka valandai, gal pakaktų email’o?” Gaila, nepamenu, kuri Fortune500 įmonė dar visai neseniai buvo atšaukusi visus savaitinius reguliarius mytus ir pastebėjo, kad didžioji dalis nekūrė norimos vertės ir dalies jų darbuotojai apskritai net nepasigedo.

NEPAMIRŠK KITŲ KOLEGŲ.

Organizacijose retas yra visiškai atskirtas ir nepriklausomas nuo kitų (jei apskritai tokių gali būti). Ryšiai ir santykiai tarp žmonių veda organizacijas į priekį. Nenustebsiu, jei mintyse atrasi vieną kitą kolegą, kuris prisideda labiau stabdydamas, nei vesdamas pirmyn. Kaip galėtum pademonstruoti drąsą ir imtis rizikos sukurti santykius, kurie vestų pirmyn?

VAKAR BUVO VAKAR.

Inovacijos aplanko ne vien technologijas, bet lygiai taip pat ir procesus, praktikas. Kokiam veiksmui ar procesui, kuris yra “tai mes darome taip [jau šimtą trisdeštimt keturis metus]” galėtum mesti iššūkį ir jį suefektyvinti (panašiai kaip organizacijai iššūkis)?

PUOSELĖK KULTŪRĄ.

Neleisk kultūrai formuotis pačiai, taip kaip papuola. Ji priklauso ir nuo tavęs. Sąmoningai kuriama ir puoselėjama kultūra kuria stipresnius tarpusavio ryšius. Tik tu žinai, kas tinka tavo komandai organizacijoje. Ar tai bus atvirumas, pagarba ar komandiškumas, o gal nuolatinis mokymasis eksperimentuojant? Apskritai, kultūra gali tapti ir tavo komandos varomoji jėga. Neveltui Peter Drucker yra sakęs, kad “kultūra strategiją suvalgo per pusryčius” (culture eats strategy for breakfast).

AUGINK TALENTUS.

Puoselėk talentus ir tuo pačiu, juos čalendžink. Talentai gimsta komandose. Komandose, kurios pasiruošusios imtis užduočių, kad ir kokios jos bebūtų. Tai ne favoritų būrelis, kurie linksi į taktą, kad ir ką bepasakytum. Tai komanda, kurios nariai geba vieni kitiems ištiesti ranką, o esant reikalui atvirai paprieštaraut ar mest iššūkį idėjai. Talentų ugdymas – tai vienas iš tiesiausių kelių sėkmės link. Skirk laiko, pamąstyti kaip galėtum padėti savo komandos bendrai ir komandos narių talentams pasireikšti. Tikiu, kad žinai kas jie ar jos.

Nei vienas iš išvardintų žingsnių nėra patogus ir lengvas. Taip pat nei vienas iš jų nėra sudėtingas. Bet kaip jau ne kartą rašiau – paprasta nelygu lengva. Tačiau, kai aišku ir paprasta – žingsnis, po žingsnio, trupučio disciplinos ir tikėjimo dėka, kaskart išbandžius kažką naujo – formuoja naujos neuronų jungtys, kurios priartina tai kas už komforto ribų – arčiau. Pakankamai pakartojusi veiksmą “netikėtai” įtrauki jį komforto vidurį. Nenustebsiu, jei po kiek laiko sau pasakysi “keista, tai taip paprasta, kodėl anksčiau to nemėginau”. Taip jau yra, kad pokyčiams įgyvendinti teks mesti iššūkį, tam kas įprastą ir jauku, bei rizikuoti. Šių dienų lyderystė išnaudoja šias galimybes, atranda save jose ir prisiima atsakomybę.

Smalsu. Kadangi save ir savo komandą žiniai geriausiai, ką pasirinksi kaip pirmą žingsnį už komforto zonos?

•-•-•-•-•-•-•-•-•-•-•-•-•-•-•-•-•

Aš Marius, tarptautinės koučingo federacijos (ICF) narys, koučingo specialistas.

Įprastai dirbu su ką tik, pirmą kartą, tapusiais vadovais, jų transformacijoje iš specialisto į vadovą ar vadovais norinčiais žengti laiptelį aukštyn. Pačioje pokyčio kelionės pradžioje kyla daugiau klausimų, nei regis gauni atsakymų.  Pradžia gali būti varginanti patirtis…tačiau nebūtinai. Jei nori turėti lyderystės kelionės partnerį – kviečiu susisiekti ir išmėginti koučingą. Rezervuok intro užsiėmimo laiką čia.