Kai ką tik tapai vadovu…

Paskutiniu metu pastebėjau besiformuojančią klientų dalį – ką tik tapę vadovai/team lead’ai. Įdomu pastebėti tai, kad nors jų temos ir yra skirtingos, tačiau tuo pačiu, kažkokiu aspektu ir panašios. Dalis jaučiasi kiek pasimetę, nes atrodė, kad tapus vadovu “viskas bus kitaip, nei yra”, kiti – kad iš dalies jaučiasi nepasiruošę ir savęs klausinėja “ar aš tikrai nori būti vadovu?”.

<h2>Vadovavimas...</h2>

Vadovauti nėra lengva – žmonės yra ir sudėtingi,  ir unikalūs (seriously?). Vadovams pavedama užmegzti santykius su kiekvienu šiuo “sudėtingu ir unikaliu” žmogumi atskirai ir tuo pačiu su visa komanda kartu. Tikimasi, kad jis/ji motyvuos, apdovanos, drausmins, įvertins, samdys, atleis, paaukštins (pažemins) darbuotojus vardan įmonės tikslų. Ir dar (o kaip gi kitaip), jie turės savo užduotis ir tikslus, kuriuos privalės įgyvendinti. Tai skills’as! (liet. įgūdis) O kaip ir bet kuris įgūdis, norint jį ištobulinti, reikia laiko ir pastangų. Kai kuriuos tai gali atgrasyti nuo vadovavimo (dažnai taip ir nutinka). Bet svarbu žinoti – TU NESI VIENAS/VIENA, normalu yra “dėl to prakaituoti”. Galiausiai, vadovauti yra sunku.

Visi įgūdžiai, laikui bėgant pasidaro lengvesni kai juos naudoji. Kiekvienas vairuojantis gerai pamena kaip buvo pradžioje, dar važinėjant miesto gatvėmis su instruktoriumi – nepatogu, nejauku, aplink judančių automobilių chaosas (kvailį, pasitrauk į šalį nuo manęs, kokius 20-30 metrų … daugiau!) ir t.t,. O kaip yra dabar praėjus penkiems, dešimt, dvidešimt ar dar daugiau metų? Viskas gaunasi lyg ir instinktyvia. Taip ir su vadovavimu – laikui bėgant pasidaro lengviau. Mokantis ir praktikuojant, bus geriau. Bus lengviau. O, bet, tačiau – visgi teks save pravesti ir ne visai patogiais ir net nemaloniais keliais, o svarbiausia jų nevengti. Nepamiršk, duoti sau laiko ir pailsėti. Pradžioje nieko nėra lengva. Neveltui sakoma “Niekas negimė visko mokėdamas”

Jei nori tapti geresniu vadovu, turi PASIRINKTI tapti geresniu vadovu ar vadove. Yra daugybė vadovų, kurie vadovauja daugelį metų ir nėra nė kiek ne geresni, nei tą dieną, kai tapo vadovais. Viliuos, kad tavo organizacija suteikia mokymus ir palaikymą (nors įtariu, kad vis dar didesnė dalis to neduoda). Bet kokiu atveju naudokis visomis galimybėmis eiti į mokymus (pilna online platformų), skaityk straipsnius ir knygas, prašyk grįžtamojo ryšio (nuolat! Jam skirsiu daug dėmesio straipsniuose ateity), susirask mentorių (yra nereali, kaip tik tam skirta platforma – idialogue – apsilankyk) ar koučingo specialistą … Daryk viską, ką gali, kad tobulintum savo vadovavimo skill’są. Aišku, nebus taip kad nedarysi klaidų, tačiau tol, kol nors ir pargriūdamas žiūrėsiį priekį – toliau augsi ir eisi teisingu keliu.

Vadovavimas gali būti ir ypač džiuginantis.  Užmezgęs draugiškus ryšius su savo komanda ir pajutęs, jog esi toje pačioje valtyje, su tuo pačiu tikslu – plaukti pirmyn tikslo link – jau vien šis patyrimas taps malonaus atlygio dalis. Labai daug yra mėgstančių kalbėti, kaip sunku yra vadovauti, bet ne tiek daug kalbančių apie teigiamus jo aspektus. Matyti kaip tobulėja ir auga komandos nariai kaip specialistai, profesionalai, patys tampa vadovais, apskritai kaip žmonės ir tuo pačiu kaip auga pati komanda – jau vien tai galėtų ir turėtų būti viena iš labiausiai džiuginančių tavo profesinės karjeros dalių.

Žiūrėk rimtai į savo vaidmenį – tavo kuriamas efektas komandai ir organizacijai yra DIDŽIULIS. Ptsss (tyliai)… Tiesą sakant, TU esi vienas iš pagrindinių veiksnių, kurie atspindi ir lemia tavo komandos pasitenkinimą darbu ir veiklos rodiklius (čia jokiu būdu no pressure). Tu turi galią padidinti ar sumažinti darbuotojų įsitraukimą ir jų kaitą, kurie daro įtaką tavo organizacijos bottom-line’ui (liet. rezultatams/pelnui). Turi vienodą galią savo komandos narių darbo patirtį padaryti ir malonią, ir nemalonią. Tad, į šią atsakomybę verta žiūrėti rimtai. Per daug žmonių per savo darbo dienas blaškosi ir daugeliu atvejų tai vyksta dėl jų vadovų (primink, kuria linkme šiandien irkluojam? Į Kauną pro Rygą?). Pasirink būti vadovu, kuris ne tik augina tą apatinę pelno eilutę, bet ir augina savo komandos narių darbą ir gyvenimą.

<h2>Viskas gerai</h2>

Gali būti, kad vadovavimas ne tau ir VISKAS ČIA SU TUO GERAI. Gallup atliko tyrimą kuriame nustatė, kad tik 1 iš 10 žmonių turi talentą tapti tikrai sėkmingu ir efektyviu vadovu. Dar 2 iš 10 žmonių pasižymi kai kuriomis savybėmis, kurias jei tinkamai palaiko ir nuolat skatina augti – gali tinkamai veikti. Likusiems 7 iš 10, Gallup manymu, trūksta įgimtų įgūdžių išaugti į efektyvius vadovus. Gali būti tarp 10%, 20% arba 70%. Kad ir kurioje grupėje esi, svarbu suprasti, kad TAI NIEKO NESAKO APIE TAVE, TAVE SUGEBĖJIMUS IR VERTĘ. Išskyrus tik apie tavo įgimtus sugebėjimus vadovauti kitiems žmones. Kaip gražiai sakė Einšteinas, „jei vertinsi žuvį pagal jos sugebėjimą lipti į medį, ji visą gyvenimą gyvens tikėdama, kad ji yra kvaila“ (gal Albertas realiai taip ir nesakė, bet matyt skirtumo nėra – svarbu idėja vaizdžiai perteikta). 

Taigi! Skirk laiko apmąstyt, pareflektuot ir nustatyt, ar vadovavimas tau tinka ir patinka. Jei ne, rask tai, kas tinka. Puikus būdas pradėti – suprasti savo vertybes, kurias integravus į kasdieną – daug lengviau galime patekti į taip populiarėjančią tėkmę (angl. Flow). Vadovavimas gali būti ir teigiama, ir neigiama patirtis, priklausomai nuo TAVĘS. Nuspręsk, ar vadovavimas tau tinka, ir jei taip, ĮSIPAREIGOKI BŪTI GERIAUSIU VADOVU. Tai ne tik padarys tavo patirtį geresnę ir visavertiškesnę, bet tuo pačiu ir tavo komandos narių.

Kiekvienas galim rasti savo sėkmės formulę, reik tik užsimerkt ir šiek tiek pagalvot…