Leopoldo patarimai. Ei komanda, gal nesipykstam?

Dauguma lyderių paslysta manydami, kad jie privalo išspręsti kiekvieną konfliktą, ypač tuos į kuriuos patenka jų pačių komandos. Jei apžvelgtume istoriją, vis gi sėkmingiausi lyderiai žino, kad yra ir efektyvesnių būdų. Vienas tokių, supažindinti komandą su tam tinkamais būdais, įrankiais ir suteikti galimybes komandos nariams patiems “išsiryškinti” tarpusavyje.

Jei Leopoldas būtų ne multiko herojus, o realus asmuo, įtariu, kad savo lūpomis tau pateiktų keletą panašių patarimų:

Nustatyk pagrindines taisykles

Svarbu, kad kiekvienas komandos narys žinotų komandos vertybes ir standartus, kuriais vadovaujasi komanda. Suteikus aiškius lūkesčius ir procesus, jie žinos kaip tinkamai reaguoti.

Rodyk pavyzdį

Viena yra sakyti kaip kažką padaryti, o visai kas kita būti atsakingu už savo veiksmus (čia tinka tas angliškas posakis – walk the talk). Stebėk save kaip elgiesi konfliktų metu – labai tikėtina, kad tavo komandos nariai tai atkartos. Parodyk gerą pavyzdį, kurį būtų galima sekti ir kartoti. Išklausyk kitą pusę, kaip jie mato situaciją. Tam gali tekti įgyti geresnių (iš)klausymo įgūdžių, priimti grįžtamąjį ryšį ir sukurti įtraukiančią aplinką, kurioje skirtumai tarp narių yra gerbiami ir vertinami.

Ugdyk komandą

Visos komandos kartas nuo karto susiduria su konfliktu. Nereikia bėgti nuo jų, ar juos ignoruoti. Konflikto metu tu esi ta, kuri gali labiausiai pagelbėti. Pasidalink metodais ir technikomis tarpininkavimui ir konfliktų sprendimui. Jei tokių nežinai – puikus laikas pasinagrinėti (viena įsimintiniausių knygų šia tema – Arbingerio instituto, “Taikos anatomija”. Lietuvių kalba, paieška gali užtrukti, tačiau anglų – be problemų. Skaitosi labai paprastai – parašyta kaip istorija – pasakojamuoju stiliumi).

Nuolat teik grįžtamąjį ryšį

Vien metinių/ketvirčio veiklos vertinimo pokalbių nepakanka. Tiesa, jei tokių apskritai nėra – pradėk. Nedelsk. Girdėjau, kad metiniai pokalbiai tapo privalomi visose valstybinėse įstaigose 🚀 – neatsilik ir tu.  Kitas žingsnis, siekiant išvengti nesusipratimų – šiuos feedback’o pokalbius (asmeninius 1on1’us ar komandinius) vykdyk reguliariai. Taip, dalis žmonių turi vidinį kompasą, kas yra gerai ir kaip jiems sekasi, net ir gavę vertinimus iš išorės žiūri į juos kaip į pašalinę informaciją. Tiek pat yra ir kitaip žiūrinčių, laukiančių patvirtinimo iš išorės, savo kompasą kaip jiems sekasi reguliuojančių pagal kitų teikiamą feedback’ą. Susitikus kartą, net ir keturis, per metus – visą likusį laiką juos kamuoja nerimas “kaip man sekasi”, “ar turėčiau kažką keisti ar tęsti”. Kiekviename vadovo žodyje ieškančių vertinimo.  Reguliarūs susitikimai puoselėja atviro ir sąžiningo bendravimo atmosferą, padedančią spręsti bet kokius nesusipratimus ir nesantaikas anksčiau, nei tai tampa problema. Tokiu būdu ir tikslai yra pasiekiami greičiau.

Skatink komandos narius

Geriausias būdas įdiegti naujus įpročius ir juos tęsti – skatinti juos. Kaip? Yra įvairiausių formų – koučingas, mokymas, teigiamas grįžtamasis ryšis, vertinimai ar paprasčiausia atlygio sistema. Kiekvienas vadovas turėtų atrasti ir nuspręsti kas ir kaip geriausiai veikia jo komandai. Jei pradėsi nuo nulio – išbandykite kelis būdus ir pasilik prie efektyviausio (nebūtinai lengviausio tau).

Švęskite pergales

Išsprendus konfliktą ar rimtesnį nesutarimą – atšvęskite. Tai tikrų tikriausia pergalė, kurią reikia pripažinti. Aiškiai parodyk, kad atrastas sprendimas yra vertinamas. Tuo pačiu kelsi moralę ir paskatinsi narius laikytis komandos pagrindinių vertybių.

Konfliktai neišvengiami, neįlįsi į anti-konfliktinį apsiaustą, teks su jais susidurti. Tiesa, kaip teigia Patrick Lencioni savo itin populiarioje knygoje – konfliktų baimė – antroji iš penkių pagrindinių komandos ydų, einanti iškart po nepasitikėjimo. Norint sukurti savo svajonių komandą, kuri būtų ir stipri, ir efektyvi, bei kurioje konfliktai praeitų ramiai (ir net sukurtų vertės visiems) nėra lengva. Tačiau rodant pavyzdį, ugdant ir palaikant – tai visiškai įmanoma. Viskas tavo rankose. Ir kaip vadovės, ir kaip komandos narės. 

 

Kiekvienas galim rasti savo sėkmės formulę, tereikia užsimerkt ir šiek tiek pagalvot…