Padeleguokim?

Išugdyti savo įgūdžius užtrunka. Jei teisingai pamenu, Malkolmo Gladwello knygoje Išskirtys (angl. Outliers) pirmą kartą susidūriau su nuoroda į 10 tūkstančių valandų norint puikiai įvaldyti “meną” kokioje nors srityje. Tai – plius minus dešimt metų. Kiek tame tiesos, negaliu pasakyt, bet neturiu jokio pagrindo manyti kitaip. Jei gerai įvaldei savo darbą, gal ir per mažiau nei dešimt metų, tikiu kad didžiuojiesis esąs pajėgus ir kompetentingas jį atlikti. Jei esant reikalui, tau patinka viską daryti savarankiškai, kad būtum tikras jog viskas vyksta teisingai ir būtent “taip kaip turi būti” – turėtum susizgribti (įdomu ar yra toks žodis?). Jei esi vadovė – turėk omeny, lyderystės fronte tai yra old school’as. Naujoji “mokykla” jau įsitikino, kad jei nori kad darbas būtų atliktas tinkamai, turi išmokti jį deleguoti. Tikiu, kad kai kuriems vien nuo tokios minties šiurpas per nugarą nueina. Bet oh well, nesakiau, kad bus lengva. Pasidalinsiu keliais būdais, kaip galėtum deleguoti, kad darbas būtų atliktas efektyviau.

Pradžių pradžia – pasirink tinkamą tam žmogų. Kaip santechnikui neverta deleguoti nutapyti paveikslo, taip ir užduotį deleguoti reikia tinkamam asmeniui. Nusivilsi ir savim, ir dar labiau kitu asmeniu, jei perduosi darbą tam, kas nėra pajėgus jį atlikti. Gal jis ar ji ir nėra darę tokios pat užduoties kaip ši, tačiau turi pakankamai įgūdžių išplėsti savo žinias jos atlikimo metu. Netinkamai delegavęs, iššvaistysi daug savo ir kitos asmens laiko.

Skirk laiko paaiškinti ko nori. Viena iš didžiausių klaidų deleguojant, aiškiai neišsakyti savo lūkesčio ir nesutarti kas yra tinkamai atlikta užduotis. Prastas pasiteisinimas, jei sakai “aš neturiu laiko”, “juk ir taip savaime suprantama”. Vienas iš buvusių mano vadovų, kuriuo žaviuosi iki šių dienų išmokė mane “common sense is not so common” (savaime aišku nėra taip aišku). Nepaaiškinsi – nuslėpsi informaciją. Gal ir subtiliai, ir be neigiamos intencijos, bet rezultate – nuslėpsi. Kuo daugiau skirsi laiko išgryninti kaip turi atrodyti galutinis rezultatas ar tikslas, tuo tą užduotį atliekantis žmogus bus efektyvesnis ją atlikdamas. Čia ypač svarbu, jei turi kokių labai konkrečių pageidavimų. Taip darbą atliekančiam asmeniui padėsi išvengti ir apsaugosi nuo konfūzo ir streso.

Apibrėžk rezultatą. Duomenims ir jų analitikai užkariaujant pasaulį, kaip mantra tampa tokios mintys kaip “ko nematuosi, to nepasieksi”. Tikiuosi, labai tikiuosi, kad tau teko girdėti apie S.M.A.R.T tikslus (jei ne, pagūglink, nepakenks). Tą patį galima pritaikyti ne tik tikslams, tačiau ir užduotims. Tam pačiam rezultatui pasiekti, gali būti ne vienas kelias. Tau svarbiau tinkamas galutinis rezultatas, o ne kelias iki jo. Čia padeda atsakymai į klausimus “kam to reikia”, “kokią tai turės įtaką (komandai, organizacijai, klientui, ir t.t.)”.

Pasitikrink ar esat on-the-same-page. Leisk užduoties vykdytojui savo žodžiais atkartoti kaip suprato užduotį, lūkesčius ir reikalavimus jai. Tik taip įsitikinsi, kad prieš pradėdamas asmuo žino kryptį. Nesivelk į detales, deleguojant labai lengva nuslysti į mikro-menedžmentą..

Skatink klausti. Leisk užduotį atliekančiam asmeniui tau užduoti tiek klausimų, kiek jam ar jai to reikia. Būk atviras ne tik klausimams bet tuo pačiu ir pasiūlymams. Svarbu šioje vietoje, perduoti žinutę, kad asmuo grįžtų tik iškilus iššūkiams. Yra aiškus tiesioginis ryšys, tarp to, kiek žmogus yra skatinamas kalbėti ir klausti apie užduotis ir to, kiek jis jas supranta, priima ir įsipareigoja tinkamai atlikti. Būtina, kad asmuo gavęs užduotį ir su ja susipažinęs, nueitų jausdamasis “aš galiu ir padarysiu šį darbą gerai”.

Nepamiršk laiko. Nustatyk terminą, kada užduotis turi būti atlikta. Jei užduotis trunka ilgiau – suorganizuok periodinius tarpinius aptarimus. Vieni puikiai supranta patys, ar eina teisinga linkme ir kaip jiems sekasi, o kitiems reikia išorinio patvirtinimo.

Skatink savininkiškumą. Leisk kolegai, kuriam delegavai užduotį jaustis pilnai už ją atsakingam. Tai puikus kelias į pasitikėjimo savimi augimą ir kompetenciją. Suteikęs 100% atsakomybės – suteiksi ir stiprų paskatinimą motyvacijai. Kuo dažniau tinkamai deleguosi, tinkamiems žmonėms, tuo labiau ugdysi jų kompetenciją ir artinsi juos prie tų 10 tūkstančių valandų.

Kuo efektyviau deleguosi, tuo daugiau liks laiko atlikti darbams, kuriuos gali atlikti tik tu. Ir čia jau gali atsiverti visiškai kiti galimybių klodai, bet apie tai jau kituose įrašuose 😉

Kiekvienas galim rasti savo sėkmės formulę, tereikia sustoti, užsimerkti ir šiek tiek pagalvoti 😌