Po nedidelį žingsnelį

Norint įgyvendinti ilgalaikį ir tvarų elgesio pasikeitimą (gal kam artimiau skambės transformaciją) – vienas iš galingiausių įrankių tam pasiekti yra maži pokyčiai, nedideli žingsneliai. Vietoje grandiozinių, stresą keliančių ir niekados dienos šviesą nepasiekiančių, maži, kartais gal net mikroskopiniai veiksmai.

Kad ir šis įrašas, jau kuris laikas gulintis Google docs’uose (kartu su eile kitų). Norisi, kažko GRAND, (??), ir net nepradedi. Gal dar truputį luktelt! Kai sulauksiu kokios nors išganingos minties, kuria papildysiu ir tada paskelbsiu. Nebelaukiu, dalinuosi. Pirmas mini žingsnis.

Suprantama, kad neretai esant nepatenkintu kažkuo gyvenime (asmeniniame ar profesiniame), neretai galvojame, kad reikia imtis drastiškų pokyčių. Nusistatome DIDŽIUOSIUS TIKSLUS ir vedami naujai užplūdusios energijos imamės revoliucijos. Vienu metu, ir viskam. Aišku, visa tai atliekame turėdami pačius tyriausiais ketinimus sau ir aplinkiniams.

Didysis iššūkis pasireiškia tose vietose, kurios mumyse vystėsi šimtus tūkstančių metų (?!). Nors protas ir supranta pokyčių naują įgyvendinant Didžiąją Pokyčių Revoliuciją, visi šie pokyčiai iššaukia baimes kitose smegenų vietovėse, kurios labiau mėgstą tai kas sena ir įprasta. Galbūt nemalonu, galbūt skaudu, tačiau jau įprasta ir komfortiška. Ne veltui kai kurių engiamų tautų žmonės ilgus metus nesukyla, nes regis tiesiog prie to priprato (kaskart kai aplanko ši mintis – pagalvoju apie Šiaurės Korėją). Toji smegenų dalis nemėgsta streso, sukeliamo vykdant naujuosius pokyčius, ir jučia ar nejučia kviečia ir vilioja grįžti prie senųjų įpročių. Blogiausia yra tai, kad net nepaisant to kad žinome, kad jie yra neproduktyvūs, nesveiki ar tiesiog elementariai verčiantys mus jaustis nelaimingais.

Apmaudu yra tai, kad nepavykus žengti šio kilometrinio žingsnio, vedami nesėkmės ar pralaimėjimo jausmo grįžtame neretai ne tik į starto poziciją, bet ir šiek tiek už jo. Situacijos – Viskas, nuo kitos savaitės mesiu svorį … prieina prie to, kad grįžtama prie senųjų įpročių ir norint papildomai numalšinti “skausmą” pridedamas kilogramas karamelinių ledų ant viršaus).

O, bet, tačiau … kaip liaudis sako “neskubėk ir būsi pirmas”. Taip ir su nedideliais žingsneliais. Pasitelkę juos apgauname tą komforto išsiilgusią smegenų dalį. Taip po “biški” formuojasi naujos jungtys tarp neuronų smegenyse, kurios laikui bėgant ten išlieka ilgam, naujų įpročių pavidalu. Džiugu, kad neuro mokslininkai pradeda dalintis atradimais ir su mumis, paprastiems žmonėms suprantama kalba ir forma.

Norisi pradėt sportuot? Galima mėginti, nuo sausio 2d., išsipirkus metų abonementą artimiausiame sporto klube eiti prakaituoti kas antrą dieną, po valandą ar dvi … ateinančioms trim ar keturiom savaitėms. Ir galima pradėti ryte atsikėlus padaryti du pritūpimus ir du atsilenkimus. Kitą savaitę jau tris pritūpimus ir tris atsilenkimus. Dar kitą savaitę keturis pritūpimus, keturis atsilenkimus ir vieną prisispaudimą. Po pusmečio, net nebejauti, kad darai kai kurių veiksmų po penkiasdešimt, ir net po kelis užėjimus. Ir tai galimai tampa kasdieniu įpročiu, kuriam buvo skirta po 2-5 minutes. Gali būti, kad neatrodys tai taip, kad būtų verta skelbtis Instagrame, Facebook’e ar Linkedine – tačiau po pusmečio, tai vis dar liks kasdieniuose veiksmuose, neišnyks po nusivylimo banga.

Puiku yra išsikelti aukštus tikslus verčiančius pasitempti! Ir juos mums padės pasiekti maži žingsneliai. Panašiai kaip projektų valdyme – etapai, veiksmų planai, tarpiniai tikslai ir pan. Tokiu būdu ta pati komanda (JŪS) gali dirbti ir su daug projektų, einančių vienas po kito ar lygiagrečiai ir pasiekti ilgalaikių sėkmių.

P.S.

Aišku, kaip visos taisyklės turi išimtis, taip ir ši. Įvyksta kartais dideli persilaužimai netikėtai ir nepaaiškinamai. Kaip man kadaise senai su rūkymu. Mėginau įvairiausius būdus ir dešimtis kartų “mečiau”. Pažįstami juokaudavo – ”sakai vėl mėginsi? O gal šį kartą ims ir pavyks?”. Ir pavyko, kažkurią dieną ryte prabudus pasakiau “gana”. Ir va jau kokie 7-8 metai raukiu nosį prie kiekvieno rūkančio (dabar dar ir “kaitinančio”)… O gal, kaskart, ankstesni mėginimai mesti buvo mažyčiai žingsneliai? Vieną dieną susilipdė į Didžiąją Pokyčio Revoliuciją? Kažkaip taip panašiai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *