Toks pat geras ir fainas kaip aš. Ar tikrai tokio reikia?

Tu kaip aš! Toks geras, fainas, protingas, išmintingas, pastabus ir orientuotas į tikslą. Žodžiu, kaip tik toks su kuo norėčiau dirbti. Samdydamas naujus komandos narius, dažnas įkliūva į spąstus “mėgstu tokius kaip aš pats”. Iš esmės, tai nėra nieko blogo, kai mėgaujiesi dirbdamas su panašiais į save. Turite apie ką pabendrauti, pats bendravimo procesas jau teikia malonumo. Ir nors panašių į save pasirinkimas nebūtinai turi sukelti katastrofą, toks komandos narių pasirinkimas visgi nebūtinai yra geriausias pasirinkimas tavo komandai.

Kaip čia taip? Pagalvosi. Juk, geri tarpusavio santykiai ir vienodas tikslo matymas – tai ko ir reikia komandoje. Ir aš visiškai su tavim sutiksiu. Tai išties svarbu. Ir tuo pačiu, pagalvokime kartu apie … Kai nusamdai ką nors kaip tu, komandoje atkartoji įgūdžių rinkinį, patirtį ir požiūrį. Visus tris. Investuotojų pasaulyje garsus Ray Dalio (knygos Principai autorius), gražiai apibūdina komandos formavimą. “Kai kelauju per džiungles, noriu matyti netik tolumoje esančias galimybes (toks esu aš), bet kad kažkas iš komandos pastebėtų ir duobes pakeliui, liūtus tūnančius už krūmų, gyvates medžiuose ir šiaip stebėtų užnugarį, kas ten vyksta. Kiekviena iš grėsmių, lygiai taip pat kaip ir galimybės, gali būti pastebėta skirtingų žmonių. Kuo komandoje daugiau skirtingų įgūdžių, patirties ir požiūrių, tuo daugiau aklųjų zonų komanda padengia ir matai aiškesnį, tikresnį vaizdą”.

Samdant į save panašų, o gal tiksliau, sau patinkantį žmogų, vertini ne visus tinkamus kriterijus. Visiškai sutinku, kad malonu dirbti ir džiaugtis fainais kolegomis ir komandos nariais. Tačiau ką iš tiesų turite atlikti – išplėsti komandos potencialą. Abejoju, ar vaikystėje Chicago bulls būtų laimėję tiek NBA finalų jei visa komanda būtų buvusi iš penkių vienodų Michael Jordan’ų (prisiminiau jį – visai neseniai netflixe žiūrėjau dokumentiką apie jį ir komandą). Visi penki tarpusavyje būtų dėl kamuolio pradėję kovoti, vietoje kovos prieš priešinininkų komandą, pergalės link. Ieškok tokių kurie gali atnešti daugiau pergalių visai jūsų komandai ir organizacijai.

Visada norisi turėti chemiją su komandos nariais, išvengti konfliktų ir įtampos. “Kas savo noru ims ir samdys sunkų žmogų?” pagalvosi. Tačiau atmink, kad kai komandą sudarys per daug panašūs žmonės, idėjos ir mintys tiesiog kaip aidas atsikartos ir be pasipriešinimo slįs viena kryptimi. O juk tinkama įtampa, verčia prieiti komforto zonos ribą ir bent šiek tiek ją peržengt, kur ir vyksta didžiausias mokymasis ir vertės kūrimas. Toje erdvėje gimsta naujos idėjos, galimybės tą patį klausimą stebėti iš kitos pusės. Vasarą teko bendrauti su politiku, kuris pateikė gražų pavyzdį. Paėmęs monetą ir ją atkišęs priešais mane tarė – “Tu matai, herbą, o aš matau skaičių – galime pliektis kiek nori, bet abu žiūrime į tą pačią 1 euro monetą”. Tas pats daiktas, bet abu matome skirtingas puses. Tai ir yra teigiama jėga leidžianti matyti abi monetos puses. O dar jei apsidairytum aplink – tai vis plačiau, garsiau ir giliau kalbama temomis apie DE&I (angl. Diversity, Equity and Inclusion – Įvairovė, lygybė ir įtraukimas), skatinant išnaudoti pilnai visą tai kas aplink. 

Pilnai potencialo neišnaudojantis įdarbinimo sprendimas gali būti brangus ir tau pačiam, kaip lyderiui, ir tavo verslui ar organizacijai. Gebėjimas leisti sau ir savo komandai augti, išnaudojant įvairovę kaip kuriančią jėga yra svajonių komandos požymis. Suprantu, per didelė įvairovė lengvai gali virsti į chaosą, tad čia tenka balansuoti ties tau priimtina įvairove. Tiek kiek gali jos “pakelti” išlikdamas šalia savo komforto zonos ribos